Właściwy tusz lub atrament decyduje o jakości wydruku oraz trwałości urządzenia

Oryginalne czy zamienniki? Jak wybrać tusz lub toner do drukarki?

Oszczędności w biurze można wprowadzić na różne sposoby. Jednym z nich jest obniżenie kosztów druku. Oryginalne tusze i tonery mogą być zastąpione tańszymi zamiennikami. Czy jednak faktycznie jest to najbardziej opłacalna opcja?

Na rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek wpływają sprzeczne interesy poszczególnych grup, których motywację warto poznać i dobrze zrozumieć, aby wyrobić sobie prawidłowy pogląd na sytuację, a pośrednio także na zagadnienie wymiany tuszy i tonerów.

 

Tanie drukarki, droga eksploatacja

Niska cena jest kluczowym argumentem na rzecz zamienników

Niska cena jest kluczowym argumentem na rzecz zamienników

Drukarki, zarówno atramentowe jak i laserowe, mają obecnie bardzo przystępną cenę. Za ok. 300 zł można zakupić urządzenie całkowicie wystarczające na potrzeby domowe, a nawet biurowe. Urządzenia wielofunkcyjne kosztują o połowę drożej, w więc również bardzo niewiele. Tymczasem oryginalny toner do drukarki laserowej to 120-200 zł (więcej w przypadku profesjonalnych urządzeń), a tusz to drukarki atramentowej to wydatek rzędu 30-100 zł. Zamienniki mogą być o 30-70% tańsze.

To znaczna różnica, a jej wykorzystanie zdaje się naturalną drogą do oszczędności. Koszty eksploatacji podnosi też fakt, że nowe drukarki o niższej cenie mają trudną do wytłumaczenia tendencję. Psują się w kilka miesięcy po zakończeniu okresu gwarancji. Czy używano w nich oryginalnych tonerów i tuszy, czy zamienników, efekt jest zbliżony. W drukarkach atramentowych najczęściej zapycha się głowica. Jeśli jest wymienna, problem łatwo usunąć, jeśli stała, to może okazać się, że całe urządzenie trzeba wyrzucić. W drukarkach laserowych zawodzi elektronika.

Bogata oferta oryginalnych tuszy i tonerów oraz zamienników od najlepszych producentów jest dostępna w sklepie Biuronet.com.

 

Konflikt interesów

Na rynku tuszy i tonerów stron jest kilka, a ich wzajemne relacje są dość skomplikowane. Producent drukarki chce sprzedawać jak najwięcej drukarek, więc nie opłaca mu się oferować urządzeń zbyt trwałych. Może też oferować do nich tonery/tusze, których sam nie produkuje, ale na których ma znaczną marżę. W jego interesie jest przekonanie konsumenta, że zamienniki są niebezpieczne, ma też pełne prawo odmówić usług serwisowych w przypadku złamania umowy gwarancyjnej, która zawsze wymaga stosowania oryginalnych tuszy/tonerów, nawet jeśli uszkodzeniu uległ np. zasilacz. Producenci mogą więc nieco naciągać informacje o szkodliwości zamienników. Za to z pewnością oferują produkt sprawdzony i optymalnie dobrany do danego urządzenia.

Koncerny chemiczne produkują tusze dla producentów drukarek, ale bez wahania sprzedają je także producentom zamienników. Czasami jest to po prostu nadmiar identycznego tuszu, lub ewentualnie tuszu poprzedniej generacji, który trafia do sprzedaży jako zamiennik swojej nowszej wersji.

Sami producenci zamienników to bardzo zróżnicowana grupa. Obok dużych, znanych i działających od dłuższego czasu przedsiębiorstw, pojawia się sporo firm „garażowych”, które konkurują dzięki drastycznemu ograniczeniu kosztów. W interesie producentów zamienników jest udowodnienie, że ich produkt jest równie dobry co oryginał i równocześnie lepszy od zamienników konkurencji. Co ciekawe, rzetelne firmy oferujące zamienniki biorą na siebie obowiązki wynikające z gwarancji producenta.

Najbardziej obiektywni mogą być dystrybutorzy, którzy mają w swojej ofercie zarówno produkty oryginalne, jak i zamienniki. Sami konsumenci potrafią natomiast oszukiwać twierdząc, że nigdy nie używali zamienników, by móc skorzystać z gwarancji, choć było dokładnie na odwrót.

 

Różnice między zamiennikami

Najtańsze są zwykle zamienniki regenerowane. Proces ten polega na otworzeniu zużytego pojemnika, wyczyszczeniu go, po czym napełnieniu nowym tonerem. Sam pojemnik pozostaje ten sam, jeśli był w dobrym stanie. Jeśli w gorszym, mogą być w nim wymienione niektóre części. Takie rozwiązanie definiuje najniższe koszty, ale faktycznie zwiększa ryzyko użycia zamiennika. Teoretycznie kartridż może być napełniony kilkakrotnie, ale z każdym kolejnym napełnieniem rośnie szansa wystąpienia awarii. Ponadto regenerowane tonery rzadko są dokładnie sprawdzane i mogą się pojawić różnice pomiędzy poszczególnymi partiami lub nawet zregenerowanymi tonerami z tej samej partii. Tonery regenerowane łatwo odróżnić po śladach zużycia.

Duże firmy oferujące zamienniki faktycznie raczej produkują własne tonery niż je regenerują. Proces nazywany refabrykacją pozwala uzyskać jakość zbliżoną do oryginalnych tonerów (części są fabrycznie nowe). Koszt tonerów refabrykowanych jest wyższy niż w przypadku tonerów regenerowanych, ale wciąż znacznie niższy niż oryginałów. Do znanych marek stosujących proces refabrykacji należą między innymi: Activejet, BlackPoint i Pelikan.

 

Podróbki czy własny produkt?

Producenci drukarek chcieliby móc określić zamienniki jako podróbki, nawet oni jednak sięgają po to wyrażenie wyjątkowo ostrożnie. Nie ma zakazu produkowania własnych urządzeń i elementów, które są kompatybilne z rozwiązaniami konkurencji. Dlatego większość zamienników sprzedawana jest pod własną marką i nie łamie to prawa polskiego czy europejskiego. Podróbki mogą się faktycznie zdarzyć, ale można mówić o nich jedynie wówczas gdy ktoś wykorzysta logo danego producenta. Co ciekawe, oprócz oryginalnych tonerów i tuszy podrabiane są również ich zamienniki. Jeśli zorientujesz się, że sprzedano Ci produkt podrobiony, zgłoś to. W sytuacji, gdy produkcja zamienników jest całkowicie legalna, wykorzystywanie cudzej marki może służyć jedynie zawyżeniu ceny za produkt o wątpliwej jakości.

 

Stosować zamienniki czy oryginały?

Na tak postawione pytanie bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, można jednak określić kilka wskazówek, którymi warto się kierować.

  • Właściwy tusz lub atrament decyduje o jakości wydruku oraz trwałości urządzenia

    Właściwy tusz lub atrament decyduje o jakości wydruku oraz trwałości urządzenia

    Zamiennik dobrej jakości nie wpływa na żywotność drukarki. Prawdopodobnie i tak zepsuje się ona w okresie do roku po zakończeniu okresu gwarancji.

  • Jeśli producent zamiennika bierze na siebie obowiązek gwarancyjny (gwarancja nie ulega przedłużeniu), to znaczy że jest bardzo pewien swojego produktu.
  • Oryginalny toner jest optymalnie dopasowany do drukarki, zamiennik może uzyskać jedynie tę samą lub gorszą jakość wydruku. To bez znaczenia, jeśli drukujesz głównie tekst, ale w przypadku grafik różnica przemawia na korzyść oryginałów.
  • Niektóre drukarki HP są dość dobrze zabezpieczone przed stosowaniem zamienników, wskutek czego trudno znaleźć te ostatnie.
  • Tusze w drukarkach atramentowych mogą być wymieniane na zamienniki, a nawet ładowane strzykawką bez szczególnej szkody dla drukarki. Jeśli jednak drukarka typu DOD z głowicami termicznymi posiada głowice wymienne, lepiej korzystać z oryginałów.
  • Tonery regenerowane należy kupować jedynie z zaufanego źródła i mimo to przygotować się na niespodzianki.

Jeśli z drukarki korzystasz w ramach działalności gospodarczej, potrzebujesz wysokiej jakości druku w kolorze i odcieniach szarości oraz nie lubisz ryzyka, wybierz oryginalne tonery i tusze. Różnica w cenie nie jest dla firmy aż tak wysoka (odliczenie VAT, zakup jako koszt prowadzenia działalności). Natomiast jeśli korzystasz z drukarki w domu, drukujesz zwłaszcza tekst – skorzystaj z dobrej jakości zamienników i oszczędź 30 – 50% na ich zakupie. Do najtańszych, regenerowanych zamienników podejdź raczej ostrożnie. Możesz wśród nich trafić świetnej jakości zamienniki, ale też produkty tak złe, że to producent powinien do nich dopłacać.

W sklepie, który oferuje zarówno oryginalne tonery i tusze, jak i ich zamienniki, uzyskasz wiarygodne informacje na temat stosunku ceny do jakości poszczególnych rozwiązań.

Szukasz kompleksowej oferty materiałów eksploatacyjnych do biura? Sprawdź artykuły, akcesoria oraz maszyny i urządzenia biurowe w sklepie Biuronet.com.

 

Categories: Urządzenia biurowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *