Porządek na biurku znacznie poprawia komfort pracy

Zadbaj o swój komputer – środki czystości do elektroniki

Posprzątany komputer to fraza, która ma dwa równie istotne znaczenia. O swoje najważniejsze narzędzie pracy dbasz zarówno usuwając z niego śmieciowe oprogramowanie, jak i czyszcząc z kurzu czy tłustych plam. Czego potrzebujesz by cieszyć się swoim sprzętem dłużej?

 

Przyczyny zabrudzeń

Pracujesz w otoczeniu, które wcale nie jest sterylne. Tak na prawdę nawet nie powinno. Niestety oznacza to, ze urządzenia elektroniczne ulegają zabrudzeniu. Przede wszystkim osiada na nich kurz. Jest to właściwie nieuniknione w przypadku korzystania z systemów chłodzenia. Wentylator wymusza obieg powietrza przez urządzenie, przez co wciągnięte do niego zostają drobiny kurzu.

Poza tym stale dotykasz urządzeń wejściowych. Pozostają na nich twoje odciski palców, czyli mówić precyzyjnie – zabrudzenia. Minimalna ilość tłustego osadu pojawia się na klawiaturze, nawet wówczas gdy nic przy niej nie jesz. Oczywiście jeśli to robisz, dochodzą okruchy jedzenia, a w skrajnym wypadku dochodzi również do zalania komputera np. sokiem.

Inne typowe dla biura przyczyny zabrudzeń do nieprawidłowo działająca klimatyzacja, obecność działających maszyn i urządzeń, oraz okazjonalne ubrudzenie sprzętu długopisem czy flamastrem.

Komputer najbardziej brudzi się jeśli pracujesz w domu lub w podróży. Dzieci, zwierzęta i warunki atmosferyczne wymuszają znacznie częstsze sprzątanie.

Szeroka oferta komputerowych środków czystości jest dostępna w sklepie Biuronet.com.

 

Kiedy czyścić komputer?

Porządek na biurku znacznie poprawia komfort pracy

Porządek na biurku znacznie poprawia komfort pracy

Najlepiej wówczas gdy ulegnie zabrudzeniu. Można jednak w przybliżeniu określić jak częste sprzątanie będzie korzystne dla sprzętu, a jednocześnie nie stanie się przyczyną posadzenia o nadmierny pedantyzm.

Samo starcie kurzu z obudowy uzależnij raczej od ogólnego sprzątania mieszkania, W biurze możesz swobodnie pozostawić to zadanie sprzątaczce.

Jeśli twój komputer jest narażony na bardzo trudne warunki (bawią się nim dzieci, pracujesz na zewnątrz, twój kot odpoczywa na obudowie zostawiając górkę sierści) czyść jego wnętrze nawet co dwa tygodnie, lub co miesiąc.

Pracując w typowych warunkach, komputer stacjonarny powinien być czyszczony co 2-3 miesiące. Laptopa możesz doprowadzać do porządku dwa razy rzadziej. Jeśli komputer stoi w klimatyzowanym, czystym biurze, nie powinien brudzić się zbyt szybko. Gruntowne czyszczenie 3 razy do roku w przypadku komputerów stacjonarnych i 2 razy w przypadku laptopów powinno wystarczyć.

 

Czym czyścić komputer?

Do konserwacji sprzętu elektronicznego opracowano specjalne preparaty. Ich najważniejszą cechą jest to, że bardzo słabo przewodzą prąd, a więc nie mogą doprowadzić do zwarcia. Większość z pianek i płynów do czyszczenia komputera charakteryzuje się także duża lotnością. Dają się bardzo łatwo usunąć, same wysychają po mniej niż pół minuty.

Zestaw do czyszczenia ekranów Fellowes

Zestaw do czyszczenia ekranów Fellowes

Świetnym narzędziem do czyszczenia komputera jest sprężone powietrze. W większych firmach dział IT jest niekiedy wyposażony w niewielki kompresor. Czyszcząc komputer samodzielnie, warto zaopatrzyć się w szeroko dostępną puszkę ze sprężonym powietrzem. Będzie ona wyposażona w wąska rurkę, która pozwoli na dostęp do elementów wewnątrz komputera. Używając sprężonego powietrza, wydmuchuj zanieczyszczenia poza obudowę urządzenia. Tam możesz je ściągać przenośnym odkurzaczem. Z odkurzania urządzenia wewnątrz raczej zrezygnuj. Rura jest mało precyzyjna i może się zdarzyć, ze uszkodzisz jeden z podzespołów zamiast go wyczyścić. Możesz za to wykorzystać zarówno odkurzacz, jak i szmatkę do czyszczenia obudowy z zewnątrz.

W wyjątkowych wypadkach może Ci być potrzebny płyn higroskopijny (ostatecznie alkohol). Jeśli zalejesz komputer np. herbatą, zacznij od natychmiastowego wyłączenia go z sieci i jeśli to laptop, także wyjęcia baterii. Potem znajdź czysty przedmiot o dobrej chłonności (ręcznik papierowy, sucha ściereczka). Przytknij go w miejscu gdzie komputer został zalany. Nie wycieraj, a jedynie rozwój by ręcznik wchłonął tyle wody ile to możliwe. Jeśli zalany został laptop, możesz delikatnie odwrócić go do góry nogami. Teraz nadchodzi czas na płyn higroskopijny i wacik. Nawet jeśli uda Ci się usunąć wodę, raczej nie włączaj sprzętu do prądu przez najbliższe kilkanaście godzin by upewnić się, że jeśli nawet pozostałą jakaś kropelka wody, to zdążyła wyschnąć. Jeśli masz wątpliwości, odwieź sprzęt do serwisu, lub poproś o wsparcie help desca.

Wentylatory mają tendencję do zbierania włosów, sierści i innych zabrudzeń, które czasami musisz usunąć pincetą. Prawdopodobnie zawinięte na wentylatorze włosy nie zablokują go, ale mogą powodować głośną pracę i większe zużycie energii.

Jeśli chcesz dbać o swój komputer zaopatrz się w puszkę sprężonego powietrza, piankę lub płyn do czyszczenia elektroniki, a na wszelki wypadek również płyn higroskopijny. Pozostałe przydatne przy sprzątaniu rzeczy (ściereczkę, patyczki higieniczne, ewentualnie odkurzacz) i tak na pewno masz pod ręką. Urządzeń elektronicznych nie trzeba czyścić codziennie, ale trochę uwagi z twojej strony co kilka tygodni na pewno im nie zaszkodzi.

Categories: Czyszczenie urządzeń biurowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *